Dlaczego scrum jest tak popularny w świecie IT?

Dlaczego scrum jest tak popularny w świecie IT?

Świat IT jako pierwszy wpadł na myśl, że tradycyjne techniki zarządzania niespecjalnie się tu sprawdzają. W związku z tym na początek wprowadzono agile, czyli zarządzanie zwinne, potem zaś odkryto, że w IT szczególnie dobrze sprawdzi się jedna metodyka określona jako scrum. Dlaczego akurat ona jest tak bardzo popularna w świecie IT? Otóż powodów jest kilka…

Specyfika IT a scrum

Zasadniczo najważniejszy jest tutaj zespół scrum a dokładniej – świetnie dobrane role do specjalistów branży IT. Trzeba bowiem podkreślić, że w scrum zasadniczo mamy trzy główne role. A zatem będzie to scrum master – przewodnik duchowy zespołu.

Zasadniczo ma on za zadanie świetnie się znać właśnie na wszystkich zagadnieniach związanych z scrum – z jego wprowadzeniem, zastosowaniem itp. Dodatkowo jeszcze musi on umieć łagodzić konflikty, dogadywać się, wysłuchiwać, motywować, ganić… Z kolei zaś produkt owner to osoba nastawiona na produkt.

Jej zadaniem są rozmowy z klientami, organizowanie pracy, tworzenie harmonogramu itp. Scrum developer zaś to niby zwykły pracownik, jednak posiadający sporą wiedzę specjalistyczną i o naprawdę wysokich kompetencjach oraz sporej autonomii.

Oczywiście, aby właściwie pełnić te role potrzebne są szkolenia scrum developer, szkolenie product owner, czy też szkolenia scrum master. Warto jeszcze napomknąć, że taki system naprawdę jest doskonały dla IT- zapewnia każdemu poszanowanie i autonomię, jednocześnie bez chaosu. Co więcej istnieje niejako wsparcie psychologiczne w postaci scrum mastera – to bardzo istotna kwestia.

Dalej duże znaczenie dla IT ma sposób organizacji pracy. Zasadniczo bowiem w scrum w zasadzie naprawdę całkiem długo istnieje możliwość dokonywania różnych zmian.

Potem następuje szybki okres sprintu – wykonania jednego zadania, już bez decyzji, dzięki czemu praca idzie naprawdę szybko. Potem wszystko ponownie jest analizowane, wobec czego jednocześnie praca jest bardzo elastyczna. Problem będzie wymagał tylko cofnięcia jednego etapu, a nie całego projektu…

Podsumowując – scrum świetnie sprawdza się w IT.

Dodaj komentarz